Zrušit Rezervaci
Výtvarný kroužek
Najdete nás na Facebooku

Rukopisné dny 2017

Dvousté výročí Rukopisu královédvorského

Rukopis královédvorský byl objeven v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Jeho nalezení mělo společně s objevením Rukopisu zelenohorského významnou úlohu v době národního obrození. O jeho pravosti se dodnes vedou spory. Město Dvůr Králové nad Labem připravuje oslavy této významné události. Přehled kulturních akcí najdete v přiloženém plakátu.

Rukopis královédvorský "objevil" český spisovatel, básník, jazykovědec, literární historik, knihovník a vysokoškolský pedagog Václav Hanka v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele a označen byl za nejstarší česky psaný text se 14 písněmi ze 13. století. Přestože se ukázalo, že se jedná s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s přítelem, básníkem Josefem Lindou, a zřejmě i s dalšími, dokument významně ovlivnil atmosféru národního obrození a zapsal Dvůr Králové nad Labem výrazně do českých dějin. V současnosti je Rukopis královédvorský uložen v Knihovně Národního muzea v Praze. 

Během oslav 200. výročí nalezení Rukopisu královédvorského se můžete těšit na odborné přednášky na téma Rukopisů, koncerty se zhudebněnými písněmi Rukopisu nebo divadlo. Vydán bude faksimile (napodobenina) Rukopisu, komiksové převyprávění jednotlivých písní a komiksový průvodce s Václavem Hankou.

Rukopisné dny budou vrcholit v září bohatým kulturním programem na náměstí T. G. Masaryka, kde mj. proběhne i slavnostní křest všech uvedených publikací. Originál Rukopisu bude k vidění v městském muzeu v termínu 7.– 8. října 2017. 


 
 
 

Vytvořeno: 22.6.2017  -   964 zobrazení  
Sdílet přes Facebook       
 
| © 2014, HANKŮV DŮM, kulturní zařízení města Dvůr Králové nad Labem | navštivte také naše webové stránky KINO SVĚT http://www.kino-svet.cz/ |
| Idea & Webdesign: Dušan Sedlačík, postaveno na redakčním systému WebBoss | www.webboss.cz |