poster

KRÁLOVÉDVORSKÉ LÉTO - COUNTRY & FOLK

Celý letní program na venkovní scéně před divadlem zakončí dvě místní legendy a folkové duo jako host. Můžete se těšit na následující program:

18:00   Kapela Phobos

19:30   Duo Ťuk

21:00   Kapela Wostruha

 

PHOBOS - stálice královédvorské country muziky. Kapela vznikla v roce 1975, její původní název byl Pivsoni. Po čase začal kapele psát texty místní rodák Jarda Kratěna, pravidelně hrávali Na Karlově a v Záboří. Spolupracovali s řadou celebrit. V současné době kapela vystupuje ve složení František Nosián - zpěv, doprovodná kytara, Jiří "Douda" Šedivý - zpěv, banjo, Ivo Antonov - zpěv, foukací harmonika, David Jakubec - zpěv, sólová kytara, Láďa Šlisík - zpěv, basa.

 

Stručně historií DUA ŤUK

Když chcete založit kapelu, třeba tu nejmenší, musíte být alespoň dva. (Tahle vzpomínka je na dávné doby, kdy planetě vládli ještěři a pterodaktyl brázdil oblohou. O časech zapomenutých.) Chtěli jsme hrát a soutěžit na Portě.

Psal se rok osmdesát osm (raději neuvádět století). Jeli jsme na jaře 89 soutěžit do Broumova na oblastní kolo. A tam nám bylo řečeno, že pod jmény Moravec, Lorencová je to blbost. A tak jsme za oponou řekli, ať nás představí jako Duo ťuk. Nic lepšího nás v tu chvíli nenapadlo. Ťuk podle názvu jedné z písniček a duo, že jsme dva. A potom už celou sezónu a další roky. Došli jsme tehdy v osmdesátém devátém přes krajské kolo do finále v Plzni a dostali jednu z  Port. Značku už potom měnit nešlo, ale otevřelo to dveře na pódia festivalů, scén a klubů.

Postupem doby doznala sestava několik změn. Moravec přežívá, jména zpěvaček se měnila:

Kamila Lorencová (později Kašlíková), zpěv, příčná flétna (do roku 1996)
Kateřina Haladová (Davies), zpěv, příčná flétna (do roku 2000)
Lucie Nunová (Luxová), zpěv, housle (doposud)

Vzniklo několik alb, které historie nezašlape, protože nahrávky bloudí éterem, i v různých platformách současných serverů.

Ve skupenství pevném na CD:

Přiťuknutí                           (1997)                   vydavatel: Pegásek
Jiná báseň o srdci             (2000)                   vydavatel: Good Day Records
Čtrnáctá komnata              (2008)                   vydavatel: Good Day Records
Ohlédnutí světla                (2021)                   vydavatel: Supergram
Písně nerezaví (výběr)      (2021)                   vydavatel: Supergram

Sepsal:  Jaroslav Moravec, trochu - muzikant, textař, kytarista

 

WOSTRUHA - country kapela ze Dvora Králové, která vznikla v roce 1969. Své začátky popisují takto: "První vystoupení se konalo v Restauraci u Laušmanů v Podharti. Uměli jsme zahrát jen čtrnáct písniček a tak se všechny „pro velký úspěch“ musely dvakrát opakovat, aby pořad dosáhl správné délky. Uváděl nás Franta Kalenský, vymýšlel různé soutěže a komentoval vše velice svérázně..." Po více než padesáti letech aktivního hraní se nám představí ve své aktuální sestavě a skvělé formě.

 

Vstupné dobrovolné. 

Občerstvení nabídne divadelní kavárna.

Toalety budou k dispozici v přízemí Hankova domu.

Celý program na letní scéně před divadlem naleznete ZDE.

Přehled všech akcí konaných v rámci Královédvorského léta naleznete zde.

Těšíme se na Vás!