496. koncert Kruhu přátel hudby
Lucie Kaňková - soprán
Stanislav Gallin - klavír
Sopranistka Lucie Kaňková studovala v Praze a poté na vysokých hudebních školách ve švýcarských městech Bern a Lucern. Jako sólistka má za sebou role v řadě zahraničních operních domů, zejména ve Švýcarsku, ale také v německé Deutsche Oper am Rhein nebo v Liège v Belgii. Dále pravidelně vystupuje v roli Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně v pražském Stavovském divadle. Je držitelkou řady ocenění ze soutěží v České republice, Rakousku, Itálii i dalších zemích. Na tomto koncertu ji doprovodí klavírista Stanislav Gallin, který v současné době působí na Oddělení klavírní spolupráce na Akademii múzických umění v Praze.
Sopranistka Lucie Kaňková vystudovala zpěv ve Švýcarsku, kde získala pod vedením profesorky Barbary Locher dva magisterské tituly. První v Operním studiu bernské univerzity v oboru Specialized Music Performance: Opera a druhý v oboru Solo Performance v Lucernu. Svá studia zakončila v roce 2022 doktorským titulem na pražské HAMU.
Lucie Kaňková je nositelkou mnoha cen. Je laureátkou soutěže Nico Dostala v Korneuburgu u Vídně, držitelkou 2. místa v kategorii junior a o rok později vítězkou operní kategorie na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala dalších 13 ocenění. Druhou cenu získala i na American International Czech & Slovak Voice Competition v USA, na soutěži Nadace Bohuslava Martinů a je i laureátkou soutěže Bologna International Vocal Competition v Itálii a soutěže Opernspiele Munot ve švýcarském Schaffhausenu, kde se v létě 2022 představila jako Královna noci. Ceny obdržela i v Itálii v roce 2021 ve světové pěvecké soutěži Nomea a v létě 2022 na mezinárodní pěvecké soutěži Mimas Music Festival. Od roku 2018 vystupuje pravidelně na českých i zahraničních operních scénách, kde ztvárnila mj. role Královny noci, Violetty, Gildy, Susanny, Poppey, Fiordiligi, Ännchen, Ariadny nebo Barčete. V červenci 2022 vystoupila na barokním operním festivalu ve Znojmě v koloraturní roli Raffaelle Haydnova oratoria Návrat Tobiáše s mimořádnými ohlasy. Dále ji umělecké závazky zavedly do belgického Lutychu, kde debutovala v Královské opeře coby Gilda v opeře Rigoletto. Tuto roli od června 2022 ztvárňuje i ve Státní opeře v Praze, kde od sezony 2022/2023 vstoupila také do role Violetty Valéry a pravidelně zpívá roli Královny noci ve Stavovském divadle. V této roli se představila i na turné Budapešťské státní opery v Japonsku, na Opernspiele Munot, v Národním divadle v Brně a v nové produkci Štátného divadla Košice. V hlavní roli Poppey v Monteverdiho opeře Korunovace Poppey vystupuje v DJKT v Plzni a na jaře 2023 se s ní představila na Barokním operním festivalu v německém Bayreuthu. V červnu 2023 se představila v náročné titulní roli Donizettiho Anny Boleny v Košicích. V současnosti nadále spolupracuje s prof. Barborou Locher a KS Gabrielou Beňačkovou.
Stanislav Gallin
Vystudoval hudební gymnázium v Petrohradě. V roce 2001 vstoupil do třídy profesora Petera Toperczera na
Akademii múzických umění v Praze, kterou v dubnu 2007 absolvoval Čajkovského klavírním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. V roce 2004 absolvoval studijní pobyt na Mozarteu v Salcburku u profesora Petera Langa. V roce 2012 ukončil doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě ve třídě doc. Eleny Händler.
Stanislav Gallin je zakládajícím členem Orbis Tria, které se během roku 2009 zařadilo mezi nejúspěšnější evropské soubory své generace, když se stalo laureátem čtyř mezinárodních soutěží, včetně jedné z těch nejprestižnějších - International Chamber Music Competition v německém Hamburku. Zúčastnil se také četných mistrovských kurzů, studoval například u Lazara Bermana, Eugena Idjice, Avo Kouyoumjiana, Pierra Jasmina a jiných. Jako sólista se představil s orchestrem Petrohradské Filharmonie, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF - Prague Philharmonia, Moravskou filharmonii Olomouc, Bruno Walter Symphony Orchestra, Plzeňskou filharmonii atd.
Spolupracoval s dirigenty Alexejem Anikhanovem, Tomášem Braunerem, Jackem Martinem Händlerem, Jakubem Hrůšou, Vahanem Mardirossianem, Ondřejem Vrabcem, Peterem Vrábelem aj. Je vyhledávaným komorním i studiovým hráčem. Vystoupil na koncertech nejen v České Republice a v Rusku, ale i v dalších evropských zemích, USA, Asii a Africe. Od roku 2009 působí na pražské Akademii múzických umění jako odborný asistent na katedře klavírní spolupráce.