HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

KLÁRA 3847 ANEB PŘÍLIŠ MNOHO HVĚZD

Inscenovaný dokument podle skutečných událostí z období holocaustu během druhé světové války. Příběh Kláry Brodyové, která byla v roce 1942 pro svůj židovský původ odvezena do koncentračního tábora Osvětim a vězněna tam až do konce války. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí.

V roce 1985, tedy 40 let po válce, na žádost své sestry, která díky přátelům přežila válku v úkrytu a koncentrační tábor ji tak minul, Klára zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá.

Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, těžkou práci, mučení i pochod smrti. Její boj o přežití, překonání ztrát příbuzných a přátel, ale především nezlomná vůle přežít v nelidských podmínkách, zaujala i režiséra Stevena Spielberga, ke kterému se díky Klářině sestře vyprávění dostalo, a který z něho některé detaily použil ve svém filmu Schindlerův seznam.

V devadesátých letech pak jeho americký štáb natočil Klářino vyprávění pro washingtonské muzeum holocaustu.

Na základě tohoto vyprávění Kláry Brodyové i vzájemných osobních rozhovorů napsala její vnučka, herečka a scenáristka Lenka Lavičková, scénář k inscenovanému dokumentu.

Napsala: Lenka Lavičková
Úprava: Hana Marvanová
Dramaturgie: Jana Galinová
Scéna: Lenka Lavičková a Lukáš Masár
Kostýmy: Tomáš Kypta
Hudba: Jan Turek

Režie: Lenka Lavičková a Jurij Galin

Hrají: Lenka Lavičková, Andrea Traganová, Jana Galinová, Jaroslava Zimová, Lukáš Masár, Robert Stodůlka, Petr Erlitz, Petr Kozák, Lucie Randáková, Michal Žižka a ze zvukového záznamu Jindřich Lenc a Roman Štolpa

Délka představení cca 70 minut

Docela velké divadlo Litvínov