POŘADY PRO STŘEDNÍ ŠKOLY

školní rok 2018 – 2019


17. října

MAROKO - Život v sousedství Sahary

Maroko lze považovat za typickou severoafrickou zemi, resp. zemi Maghrebu. Po třech návštěvách Maroka máme už docela zmapovánu tuto malebnou zemi, její pamětihodnosti, přírodní krásy i každodenní život a zvyky Maročanů. Po desítkách osobních setkání s nimi si troufáme říci, že pod tajemnými záhyby jejich kaftanů a dželab se skrývají lidé ze stejného těsta, jako jsme my, často až neuvěřitelně pohostinní, potýkající se stejnými problémy a starostmi jako my.

Jejich země, stejně jako oni, rozhodně stojí za naši pozornost!

Pořad je to opět dvouhodinový, cena zůstává 50Kč/žáka. Jako vždy Vás celým pořadem provede zkušený vypravěč- Václav Špillar, který jistě nezapomene poodhalit i některá drobná tajemství či humorné situace, které nás na cestách potkaly.


11. prosince

451 stupňů Fahrenheita

Ray Bradbury: „Oheň hoří - a my jsme v téhle zemi většina!"

V nepříliš vzdálené budoucnosti požárníci ohně zakládají, namísto aby je hasili. Poslední knihy a s nimi i myšlenky minulosti se za příslušné teploty mění v popel a mladí manželé Montagovi si už nepamatují, že by to kdy bylo jinak. Vědí však, že v tomto krásném novém světě je společnost stabilní a lidé konečně šťastní. I když ta válka, ta asi bude.

Vstupné: 150,-Kč
Délka představení: 80 minut bez přestávky
Uvádí ČINOHERNÍ STUDIO Ústí nad Labem
Více na: https://www.cinoherak.cz/repertoar/451-stupnu-fahrenheita/


 16. ledna

GAZDINA ROBA 

Gabriela Preissová, Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

Velká díla domácího a světového dramatu a literatury nestárnou. Ani jejich hrdinové. Divadlo Alfa to chce dokázat nasazením titulu královny českého realismu Gabriely Preissové: novou dramatizací a úpravou krátké novely „Gazdina roba“. A to v nastudování tvůrčího týmu, který už dospívající diváky dokázal oslovit svými osobitými interpretacemi klasických děl jako je Shakespearův „Hamlet“ a Hrabalovy „Ostře sledované vlaky“. Linie mladistvých hrdinů pokračuje, po Hamletovi a Miloši Hrmovi přichází mladá žena, krajčířka Eva, která vsází svůj život na velkou lásku. Od té doby, kdy se vrhla po hlavě vstříc svému osudu na jevišti poprvé (bylo to v Národním divadle v Praze), uplynulo více než 120 let. A dodnes se do českých a moravských divadel vrací. Není divu.

Preissové hra totiž není pouze kritikou prudérnosti či tehdejších společenských poměrů. Především se jedná o drama mladé, silné ženy, která navzdory nepřízni osudu a slabostem svým i svého okolí tvrdošíjně zápasí o právo vzít svůj život do vlastních rukou. Třebas až k tragickému konci. V triádě našich mladých hrdinů je Eva vedle Hamleta a Miloše Hrmy tou nejstarší. Práh dospělosti překročí tehdy, když se rozhodne vzdát vysněné lásky, podřídit se realisticky stavu věcí a z rozumu se vdát. Brzy se to ale ukáže jako chybný krok. Co dál? Je možné vrátit špatné rozhodnutí zpět? A co když ani ten pravý není tak docela ten pravý? A znamená dospělost opravdu rezignaci na všechny na naděje a touhy?

Délka představení 80 min
Uvádí DIVADLO ALFA PLZEŇ
Více na: http://www.divadloalfa.cz/index.php/cz/repertoar/item/635-gazdina-roba


 březen

ANNA KARENINA 

Anna Karenina. Strhující příběh ženy, která volí mezi dvěma osudovými muži, mezi klidem rodinného krbu a vášní mileneckého vztahu. Podle světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého. V hlavní roli Anny Kareniny se představí kmenová herečka Divadla Tramtarie Jana Posníková, role Anniných osudových mužů ztvární Miroslav Černý a nová tvář souboru Vít Pištěcký.

Originální tramtarijní interpretace klasického příběhu upozadňuje historické souvislosti románu napsaného v druhé polovině 19. století, stejně jako dobové ruské reálie, soustřeďuje se na aktuální rozměr nesmrtelného příběhu o ženě, která volí mezi dvěma muži, mezi klidem rodinného krbu a vášní mileneckého vztahu.

Divadlo TRAMTARIE OLOMOUC
Více na: http://www.divadlotramtarie.cz/inscenace/anna-karenina/


květen

ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ

Dávno před tím, než Joy Adamsonová napsala knihu o lvici Else, dříve než Hanzelka a Zikmund vyrazili na cestu kolem světa a než byl v Africe založen první národní park, se odehrál neuvěřitelný příběh „Rebelů z Kansasu“, který fascinoval mimo jiné Charlieho Chaplina, Jacka Londona či britskou královskou rodinu. Nejen oni, ale i diváci po celém světě byli uchváceni filmy a knihami Martina a Osy Johnsonových, kteří jako první světu ukázali, že v Africe, na Borneu, ani v Oceánii nečíhají krvežíznivá monstra ani bojechtiví lidožrouti, ale rychle mizející svět.

Dokumentární film ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ chce připomenout nejen pozoruhodný život tohoto amerického páru, ale také jejich moderní myšlenky blízké současným idejím humanismu a ochrany životního prostředí. Příběh Martina a Osy je cenným svědectvím o nástrahách i výzvách každé doby. Johnsonovi pobořili řadu mýtů, bojovali s předsudky, zažili mnoho výher i pádů… mnohokrát ale narazili na mocnější soupeře, jakými byly Hollywood a nakonec i život sám…

Celovečerní dokumentární film ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ režiséra Jana Svatoše představí divákům zcela poprvé v novém kontextu dílo a odkaz významných amerických filmařů, spisovatelů a dobrodruhů, manželů Martina a Osy Johnsonových. Autor volně navazuje na svůj trojnásobně oceněný režijní debut Africa obscura (2011) a na projekty, které zrealizoval ve spolupráci s ambasádou USA v Praze

 

Dle vašeho přání filmy v kině Svět ve formátu 2D a 3D