POŘADY PRO STŘEDNÍ ŠKOLY

školní rok 2022 – 2023

 

22. listopadu 2022

SENEGAL

Senegal je velmi překvapivá země: navždy si ji budeme pamatovat jako neuvěřitelně pestrobarevnou zemi, kde žijí nad očekávání tolerantní a přátelští lidé, jako zemi, kde se ale již v reálném životě obyvatel projevují následky oteplování planety i následky bezhlavé globalizace.

Projeli jsme SENEGAL křížem krážem a poznali ho z mnoha odlišných stran. Navštívili jsme několik izolovaných etnik téměř na hranici s Guineou (kmeny Bassari, Bedik a Paolo), ale také krásné pobřeží Petit Coast s jeho říčním národním parkem Delta du Saloum - jižně od Dakaru, stejně jako samotné hlavní město a jeho vyhlášený Ostrov otroků - Gore Island. Rovněž jsme měli možnost vykoupat se v růžovém jezeře Redba Lake, na jehož březích končívala slavná rallye Paříž - Dakar. Neopomněli jsme navštívit ani národní park Bandia, v němž se zásluhou českých zoologů podařilo zachránit vymírající největší antilopu Derbyho. Nejseverněji navštíveným místem se stalo zajímavé město St. Louis, proslulé jako první hlavní město Senegalu a zároveň stanice letecké pošty z Toulouse do Dakaru, na které létal jako pilot i autor věhlasného románu Malý princ, atd....

Pořad bude mít klasický "špillarovský střih", tzn. 2 x 45 minut plných krásných fotografií, poutavého komentáře, autentické hudby a nově bude oživen krátkými videosekvencemi.

Jako vždy Vás celým pořadem provede zkušený vypravěč- Václav Špillar, který jistě nezapomene poodhalit i některá drobná tajemství či humorné situace, které nás na cestách potkaly.

 

20. prosince 2022

LUCERNA

Alois Jirásek, Jana Galinová

Více než sto let starý příběh o odvaze, hrdosti, vzdělanosti a lásce, ale i o zbabělosti, podbízivosti a nadutosti, je v současné době aktuálnější, než bychom si přáli. Proto ho litvínovské divadlo zařadilo do svého cyklu „Klasika s láskou, ale bez slitování“. Komedie ukazuje, že se český lid za více než sto let od doby, kdy byla hra napsána, ani za dvě stě let od doby, v níž se odehrává, příliš nezměnil.
 

Režie: Jurij Galin
Hrají: Pavel Nový j.h., Lenka Lavičková, Petr Erlitz, Markéta Velánová, Robert Stodůlka, Petr Kozák, Andrea Traganová, Lukáš Masár, Dušan Matouš, Antonín Klepáč, Michal Žižka, Jana Galinová, Pavlína Lišková
 
Docela velké divadlo Litvínov

Více na: https://www.docelavelkedivadlo.cz/cz

 

Dle vašeho přání filmy v kině Svět ve formátu 2D a 3D