HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

POŘADY PRO STŘEDNÍ ŠKOLY

školní rok 2023 – 2024

 

2. října 2023

Nikolaj Vasilijevič Gogol: ŽENITBA

Vztahová komedie plná překvapivých zvratů a komických figurek

Starý mládenec Podkolatov by se rád oženil, ale jaksi se nemůže rozhoupat. Dohazovačka Tekla by v tom mohla pomoct, její metody jsou však dosti zastaralé. Rád mu vypomůže taky kamarád Kočkarev, který vynalezl novou, originální seznamovací metodu. Tekla se, však nenechá zahanbit a inovuje svoje seznamovací schopnosti. Hlavní adeptkou k dohazování je tu osamělá slečna Agáta, která hledá prince na bílém koni, aniž by tušila co opravdu vlastně chce. Jak dopadnou námluvy dvojí metodou?

Délka představení 90 minut

DIVADLO KOLOWRAT PRAHA

 

8. listopadu 2023

EGYPT - VE STÍNU PYRAMID

Pro 1. pololetí školního roku 2023/2024 jsme připravili nový pořad o Egyptě. Dosud jsme všechny naše pořady prezentovali jako zeměpisně vzdělávací, ale u Egypta nelze opomenout jeho úžasnou a dlouhou historii, která se nabízí na každém kroku. Proto je tento pořad vhodný nejen jako doplněk výuky zeměpisu, ale stejně tak i dějepisu, a to pro 5. až 9. ročníky ZŠ a samozřejmě i pro školy střední. Při návštěvě věhlasných chrámů v Karnaku, Luxoru, Abu Simbelu či Philae i jinde nabídneme poutavé příběhy z dob vlády faraonů, nahlédneme maličko pod pokličku intrik, starověkých rituálů i vlivu staroegyptských bohů a bohyní. Necháme se vést posvátnou řekou Nil od hranic se Súdánem až po její deltu. Staneme u paty tří velkých pyramid v Gíze, projdeme starou Káhirou a jejím trhem Al Chalili. Ke Středozemnímu moři se dostaneme v nádherné, rušné Alexandrii a z ní se vypravíme naopak do odlehlé a klidné pouštní oázy Siwa, z níž dýchá kouzlo historie a dávných časů...

Pořad bude mít klasický "špillarovský střih", tzn. 2 x 45 minut plných krásných fotografií, poutavého komentáře, autentické hudby a nově bude oživen krátkými videosekvencemi.

Jako vždy Vás celým pořadem provede zkušený vypravěč- Václav Špillar, který jistě nezapomene poodhalit i některá drobná tajemství či humorné situace, které je na cestách potkaly.

 

 

12. února 2024

KLÁRA 3847 ANEB PŘÍLIŠ MNOHO HVĚZD

Inscenovaný dokument podle skutečných událostí z období holocaustu během druhé světové války. Příběh Kláry Brodyové, která byla v roce 1942 pro svůj židovský původ odvezena do koncentračního tábora Osvětim a vězněna tam až do konce války. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí.

V roce 1985, tedy 40 let po válce, na žádost své sestry, která díky přátelům přežila válku v úkrytu a koncentrační tábor ji tak minul, Klára zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá.

Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, těžkou práci, mučení i pochod smrti. Její boj o přežití, překonání ztrát příbuzných a přátel, ale především nezlomná vůle přežít v nelidských podmínkách, zaujala i režiséra Stevena Spielberga, ke kterému se díky Klářině sestře vyprávění dostalo, a který z něho některé detaily použil ve svém filmu Schindlerův seznam.

V devadesátých letech pak jeho americký štáb natočil Klářino vyprávění pro washingtonské muzeum holocaustu.

Na základě tohoto vyprávění Kláry Brodyové i vzájemných osobních rozhovorů napsala její vnučka, herečka a scenáristka Lenka Lavičková, scénář k inscenovanému dokumentu.

Napsala: Lenka Lavičková
Úprava: Hana Marvanová
Dramaturgie: Jana Galinová
Scéna: Lenka Lavičková a Lukáš Masár
Kostýmy: Tomáš Kypta
Hudba: Jan Turek

Režie: Lenka Lavičková a Jurij Galin

Hrají: Lenka Lavičková, Andrea Traganová, Jana Galinová, Jaroslava Zimová, Lukáš Masár, Robert Stodůlka, Petr Erlitz, Petr Kozák, Lucie Randáková, Michal Žižka a ze zvukového záznamu Jindřich Lenc a Roman Štolpa

Délka představení cca 70 minut

Uvádí DOCELA VELKÉ DIVADLO Litvínov
Více na: https://www.docelavelkedivadlo.cz/cz
Vstupné 150 Kč

 

Dle vašeho přání filmy v kině Svět ve formátu 2D a 3D
 

V případě zájmu o večerní divadelní představení v předplatném nebo o koncert klasické hudby ze sezóny KPH platí studenti s doprovodem pedagoga poloviční vstupné, doprovod zdarma - na stání. Vždy se nejlépe domluvit předem.