POŘADY PRO II. stupeň ZŠ

školní rok 2022 – 2023

 

26. října 2022

CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ

Známý příběh Phielase Fogga v novém zpracování.
Starší a mladší muž se náhodně setkávají při legendárním startu Nadarova balónu v Paříži v roce 1871. Jsou to Jules Verne, který v té době ještě nenapsal svou slavnou knihu, a soudobý čtenář, který ji zná nazpaměť. Spisovatel si začíná příběh vymýšlet, zatímco znalý čtenář jej ve svých komentářích konfrontuje s poznatky 20. století. Verne vstupuje do děje, aby osobně hrál svého hrdinu Philease Fogga, druhý mu sekunduje coby věrný sluha Passeparteut. Beze změny se přitom odehrává příběh slavné sázky,
zda lze za osmdesát dní objet zeměkouli.

Délka představení: 75 minut

Uvádí DIVADLO SemTamFór
Více na: https://www.semtamfor.cz/repertoar/cesta-kolem-sveta-za-80-dni

 

22. listopadu

SENEGAL

Senegal je velmi překvapivá země: navždy si ji budeme pamatovat jako neuvěřitelně pestrobarevnou zemi, kde žijí nad očekávání tolerantní a přátelští lidé, jako zemi, kde se ale již v reálném životě obyvatel projevují následky oteplování planety i následky bezhlavé globalizace.

Projeli jsme SENEGAL křížem krážem a poznali ho z mnoha odlišných stran. Navštívili jsme několik izolovaných etnik téměř na hranici s Guineou (kmeny Bassari, Bedik a Paolo), ale také krásné pobřeží Petit Coast s jeho říčním národním parkem Delta du Saloum - jižně od Dakaru, stejně jako samotné hlavní město a jeho vyhlášený Ostrov otroků - Gore Island. Rovněž jsme měli možnost vykoupat se v růžovém jezeře Redba Lake, na jehož březích končívala slavná rallye Paříž - Dakar. Neopomněli jsme navštívit ani národní park Bandia, v němž se zásluhou českých zoologů podařilo zachránit vymírající největší antilopu Derbyho. Nejseverněji navštíveným místem se stalo zajímavé město St. Louis, proslulé jako první hlavní město Senegalu a zároveň stanice letecké pošty z Toulouse do Dakaru, na které létal jako pilot i autor věhlasného románu Malý princ, atd....

Pořad bude mít klasický "špillarovský střih", tzn. 2 x 45 minut plných krásných fotografií, poutavého komentáře, autentické hudby a nově bude oživen krátkými videosekvencemi.

Jako vždy Vás celým pořadem provede zkušený vypravěč- Václav Špillar, který jistě nezapomene poodhalit i některá drobná tajemství či humorné situace, které nás na cestách potkaly.

 

6. února 2023

EXPEDICE: MÁ LÁSKA

Bílý ostrov září. Ztracený uprostřed ledového oceánu vydává světlo, přestože to nikdo nevidí. Právě teď, když sedím ve Stockholmu a píšu tyto řádky, obklopuje Bílý ostrov záře.

Nikdo to nevidí. Ale ostrov září dál.

Inscenace vychází z knihy Expedice: Můj milostný příběh švédské autorky Bey Uusmy. Vydává se po stopách tříčlenné pionýrské expedice inženýra Andréého z roku 1897, která se neúspěšně pokusila dobýt severní pól s pomocí horkovzdušného balónu. Tento dobrodružný příběh se dočkal řady zpracování včetně toho filmového ve snímku Let Orla, který byl nominovaný na Oscara. Na českých jevištích se však objevuje vůbec poprvé. Skrývá v sobě romantického ducha objevování a objevitelství, tragiku lidských osudů, které se předčasně završily kdesi v polární pustině, nenaplněnou osudovou lásku i řadu úsměvných, groteskních momentů souvisejících se samotným záměrem expedice. Vždyť koho by napadlo chtít dosáhnout severního pólu zrovna v balonu? Tvůrcům inscenace, hostujícímu režiséru Filipu Homolovi a scénografu Robertu Smolíkovi, se tragikomická povaha příběhu stala inspirací pro vznik konceptu založeného na výrazné vizualitě kombinující prvky klauniády s obrazivostí loutkového a objektového divadla, který společně s dominantní hudební kompozicí slibuje sugestivní divadelní zážitek.

DIVADLO DRAK Hradec Králové
Více na: https://draktheatre.cz/repertoar/expedice-ma-laska/

 

duben 2023

ZÁHADA HLAVOLAMU

Kultovní klukovský napínavý román s hororovými prvky převedený na divadelní prkna

Chtěli byste se vznést do nebe na létajícím kole? Není nic snazšího. Stačí se jen odvážit vkročit do temných, úzkých a křivolakých uliček Stínadel, čtvrti se špatnou pověstí. Někde tam by totiž měl být skryt legendární hlavolam „ježek v kleci“, do jehož srdce mladý vynálezce Jan Tleskač vložil plánek na výrobu létajícího velocipédu. Jenže ve Stínadlech není pro žádného chlapce ani dívku dvakrát bezpečno, vládnou tam totiž party divokých kluků, kteří se hrdě nazývají Vontové. Tvůrce na tento dnes již klasický příběh nahlíží s laskavou nadsázkou i humorem a vhodně jej přibližuje současným divákům.

DIVADLO AHA Praha
Více na: https://www.divadloaha.cz/gong-detem/repertoar/zahada-hlavolamu

Vstupné na představení: 70 - 90 Kč

Dle vašeho přání filmy v kině Svět ve formátu 2D a 3D