HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

POŘADY PRO II. stupeň ZŠ

školní rok 2023 – 2024

 

23. října 2023

POVÍDKY Z JEDNÉ A DRUHÉ KAPSY

Co je to pravda, spravedlnost, právo? Odpověď na tyto otázky se lidstvo snaží najít už po staletí a v dnešní době je toto téma stále aktuálnější. Dá se však na takové otázky jednoduše odpovědět?

Vydejte se s naší inscenací na detektivní výpravu po Čapkových "Povídkách z jedné a druhé kapsy" a sami zjistíte, že ani pro ostřílené kriminalisty není mnohdy snadné rozeznat lež od pravdy či najít tenkou hranici mezi právem a spravedlností.

Nová hra divadla SemTamFór se snaží žákům představit poutavou formou nejen některé ze známých povídek Karla Čapka, ale seznámit je i s filozofií, kterou Čapek vyznával, tedy s pragmatismem a relativismem.

Autor: Jaroslav Durďák
Režie: Leoš Peteráč
Hrají: Jan Julínek, Jan Nosek Novák, Tereza Slánská, Jana Mudráková / Aneta Julínková

Délka představení 60 minut

Uvádí Divadlo SemTamFór
Více na: https://www.semtamfor.cz/repertoar/povidky-z-jedne-a-druhe-kapsy

 

8. listopadu 2023

EGYPT - VE STÍNU PYRAMID

Pro 1. pololetí školního roku 2023/2024 jsme připravili nový pořad o Egyptě. Dosud jsme všechny naše pořady prezentovali jako zeměpisně vzdělávací, ale u Egypta nelze opomenout jeho úžasnou a dlouhou historii, která se nabízí na každém kroku. Proto je tento pořad vhodný nejen jako doplněk výuky zeměpisu, ale stejně tak i dějepisu, a to pro 5. až 9. ročníky ZŠ a samozřejmě i pro školy střední. Při návštěvě věhlasných chrámů v Karnaku, Luxoru, Abu Simbelu či Philae i jinde nabídneme poutavé příběhy z dob vlády faraonů, nahlédneme maličko pod pokličku intrik, starověkých rituálů i vlivu staroegyptských bohů a bohyní. Necháme se vést posvátnou řekou Nil od hranic se Súdánem až po její deltu. Staneme u paty tří velkých pyramid v Gíze, projdeme starou Káhirou a jejím trhem Al Chalili. Ke Středozemnímu moři se dostaneme v nádherné, rušné Alexandrii a z ní se vypravíme naopak do odlehlé a klidné pouštní oázy Siwa, z níž dýchá kouzlo historie a dávných časů...

Pořad bude mít klasický "špillarovský střih", tzn. 2 x 45 minut plných krásných fotografií, poutavého komentáře, autentické hudby a nově bude oživen krátkými videosekvencemi.

Jako vždy Vás celým pořadem provede zkušený vypravěč- Václav Špillar, který jistě nezapomene poodhalit i některá drobná tajemství či humorné situace, které je na cestách potkaly.

 

27. února 2024

JAK JULES ŽIL VERNE

Doba, život a dílo francouzského snílka, dobrodruha, spisovatele a nesmrtelného vizionáře.

Pět neděl v balóně, 20 000 mil pod mořem nebo Dva roky prázdnin... Na těchto a mnohých dalších dobrodružných románech francouzského spisovatele Julese Verna vyrůstaly a vyrůstají celé generace kluků a holek. Úžasné příběhy neztratily ani po 150 letech nic ze svého kouzla.

Ale jaký byl vlastně jejich autor? Jak byl v hlavě jednoho muže spuštěn nekonečný proud imaginace? Na tyto otázky odpoví nová inscenace Ondřeje Lážnovského, který přistoupil k životní pouti francouzského vizionáře bez zbytečné piety. Dal naopak prostor fantazii, které byl Verne jedinečným ambasadorem. A to nejen svojí, ale i zúčastněných herců. Julesovi ve scénáři poskytl čtyři velké rádce, kteří jsou mu nablízku ve všech osudových životních situacích. Na jevišti ho tak doprovází bohyně spravedlnosti Themis, bohyně hvězdářství Uranie, patron námořníků Svatý Mikuláš z Myry a ta možná nejdůležitější - Moderní doba...

Scénář a režie: Ondřej Lážnovský
Hrají: Jakub Stich, Miloš Mazal, Magdalena Lážnovská, Kristýna Žďánská, Radovan Klučka, Vratislav Hadraba

Délka představení 60 minut

DIVADLO AHA PRAHA
Více na: https://www.divadloaha.cz/gong-detem/repertoar/jak-jules-zil-verne

 

Vstupné na představení: 80 - 100 Kč

Dle vašeho přání filmy v kině Svět ve formátu 2D a 3D

V případě zájmu o večerní divadelní představení v předplatném nebo o koncert klasické hudby ze sezóny KPH platí žáci s doprovodem pedagoga poloviční vstupné, doprovod zdarma - na stání. Vždy se nejlépe domluvit předem.