poster

MELANIE SCHOLTZ (JAR)

Krčma Starý pivovar

Melanie Scholtz je zpět! Na svém českém turné představí své nové album vydané na přelomu let 2022 a 2023

MELANIE SCHOLTZ QUARTET:
Melanie Scholtz (JAR) – zpěv
Osian Roberts (UK) – saxofon
Jo Skaansar (Norsko) –  kontrabas
Marek Urbánek (CZ) –  bicí

Melanie Scholtz je jazzová zpěvačka a skladatelka. Narodila se v jihoafrickém Kapském Městě, kde na univerzitě vystudovala operní zpěv. Žije nyní v East Village v New Yorku a zpívat jezdí po celé Evropě. Znalci ocení, že ji ke spolupráci zvaly a zvou špičky z oboru jako jsou Wynton MarsalisBobby McFerrinThe Lincoln Jazz OrchestraHugh Masakela nebo Al Jarreau.  V letech 2006-2013 byla jako pedagog součástí mentorského programu Artscape Youth Jazz. V roce 2015 se v Praze (!) seznámila s elitním americkým hráčem na hammondky Brianem Charettem, kterého si později vzala za manžela. V roce 2017 začala v New Yorku a Chicagu pořádat workshopy zaměřené na jihoafrický a americký jazz. V rámci turné The Great South African Songbook vystupovala v Rakousku, Norsku, Švédsku, Francii, Německu, Slovensku, Holandsku, Maroku, Portugalsku, Španělsku a Jižní Africe.

O hudbě říká, že to je její největší přítel. Posluchače uchvacuje originalitou a jedinečným projevem. S velkým orchestrem by zněla jako Barbra Streisand  a pokud dnes někdo připomíná Ellu Fitzgerald, tak je to právě Melanie Scholtz.


Melanie Scholtz – zrozena ke zpěvu
Pochází z hudební rodiny, od pěti let se učila na piano, od 16 let soukromě studovala zpěv. 1997 zahájila svá školní studia zpěvu (College of Music na Univerzitě Kapského Města), jež absolvovala v roce 2000 v oboru „operní a jazzová pěvkyně“. 2002 Melanie Scholtz vyhrála cenu „Best Jazz Vocalist” v kategorii tradičního jazzu. Její hlas nezvítězil jen v mnoha jihoafrických jazzových soutěžích a festivalech, ale stal se i hlasem oficiálním: např. v roce 2003 zpívala na „Prezidentském golfovém turnaji“, který pořádal bývalý prezident JAR Nelson Mandela. V letech 2004-2005 byla lektorkou jazzového zpěvu na domovské univerzitě (University of Cape Town) a aktivně podporovala dílny a workshopy mladých či začínajících jazzmanů. V roce 2006 realizovala své debutové album s názvem “Zillion Miles”, Melanie  je zde skladatelkou textů i hudby. V roce 2009 nahrála své druhé CD s norským trumpetistou a producentem Olem Jornem Myklebustem. Během své kariéry zpívala ve Španělsku, Portugalsku, Nizozemí, Maroku, Norsku, Švédsku a Rakousku, spolupracovala s mnoha hudebníky různých občanství i národností. Kromě spolupráce s celou jihoafrickou jazzovou špičkou je třeba jmenovat norskou kapelu Inkala, belgického pianistu Jacka van Polla a tři jazzové veličiny, kterými jsou dodnes Al Jarreau. Bobby McFerrin a Joe McBride.

 

Agentura Art Brno se zabývá jazzovým bookingem, dramaturgií a programováním cca od poloviny 90. let a za uplynulých dvacet let spolupracovala se stovkami hudebníků. Talentem a muzikálností mezi nimi jednoznačně vyniká jihoafrická zpěvačka Melanie Scholtz, jejíž pódiové i studiové výkony ji dnes řadí k absolutní světové špičce, reprezentované především představitelkami americké, konkrétně newyorské jazzové scény. Její zpěv je technicky dokonalý a výrazově ojedinělý a dokáže přitáhnout k jazzu jako žánru dokonce nové publikum, což je mimo jiné též můj dlouhodobý záměr – prezentovat prostřednictvím jejího hlasu krásy a přednosti jazzu. Bonusem navíc je její jihoafrický původ a propojení jazzu s africkou lidovou a etnickou hudbou, které její koncerty ozvláštňuje a zároveň činí nezapomenutelnými.

Ing. Jiří Švéda, agentura Art Brno

Vstupenky bude možné zakoupit přímo v Krčmě, kde si můžete zarezervovat i místa u stolu.