HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

MELANIE SCHOLTZ (JAR)

Krčma Starý pivovar

Melanie Scholtz je zpět! Na svém českém turné představí své nové album vydané na přelomu let 2022 a 2023

MELANIE SCHOLTZ QUARTET:
Melanie Scholtz (JAR) – zpěv
Osian Roberts (UK) – saxofon
Jo Skaansar (Norsko) –  kontrabas
Marek Urbánek (CZ) –  bicí

Melanie Scholtz je jazzová zpěvačka a skladatelka. Narodila se v jihoafrickém Kapském Městě, kde na univerzitě vystudovala operní zpěv. Žije nyní v East Village v New Yorku a zpívat jezdí po celé Evropě. Znalci ocení, že ji ke spolupráci zvaly a zvou špičky z oboru jako jsou Wynton MarsalisBobby McFerrinThe Lincoln Jazz OrchestraHugh Masakela nebo Al Jarreau.  V letech 2006-2013 byla jako pedagog součástí mentorského programu Artscape Youth Jazz. V roce 2015 se v Praze (!) seznámila s elitním americkým hráčem na hammondky Brianem Charettem, kterého si později vzala za manžela. V roce 2017 začala v New Yorku a Chicagu pořádat workshopy zaměřené na jihoafrický a americký jazz. V rámci turné The Great South African Songbook vystupovala v Rakousku, Norsku, Švédsku, Francii, Německu, Slovensku, Holandsku, Maroku, Portugalsku, Španělsku a Jižní Africe.

O hudbě říká, že to je její největší přítel. Posluchače uchvacuje originalitou a jedinečným projevem. S velkým orchestrem by zněla jako Barbra Streisand  a pokud dnes někdo připomíná Ellu Fitzgerald, tak je to právě Melanie Scholtz.


Melanie Scholtz – zrozena ke zpěvu
Pochází z hudební rodiny, od pěti let se učila na piano, od 16 let soukromě studovala zpěv. 1997 zahájila svá školní studia zpěvu (College of Music na Univerzitě Kapského Města), jež absolvovala v roce 2000 v oboru „operní a jazzová pěvkyně“. 2002 Melanie Scholtz vyhrála cenu „Best Jazz Vocalist” v kategorii tradičního jazzu. Její hlas nezvítězil jen v mnoha jihoafrických jazzových soutěžích a festivalech, ale stal se i hlasem oficiálním: např. v roce 2003 zpívala na „Prezidentském golfovém turnaji“, který pořádal bývalý prezident JAR Nelson Mandela. V letech 2004-2005 byla lektorkou jazzového zpěvu na domovské univerzitě (University of Cape Town) a aktivně podporovala dílny a workshopy mladých či začínajících jazzmanů. V roce 2006 realizovala své debutové album s názvem “Zillion Miles”, Melanie  je zde skladatelkou textů i hudby. V roce 2009 nahrála své druhé CD s norským trumpetistou a producentem Olem Jornem Myklebustem. Během své kariéry zpívala ve Španělsku, Portugalsku, Nizozemí, Maroku, Norsku, Švédsku a Rakousku, spolupracovala s mnoha hudebníky různých občanství i národností. Kromě spolupráce s celou jihoafrickou jazzovou špičkou je třeba jmenovat norskou kapelu Inkala, belgického pianistu Jacka van Polla a tři jazzové veličiny, kterými jsou dodnes Al Jarreau. Bobby McFerrin a Joe McBride.

 

Agentura Art Brno se zabývá jazzovým bookingem, dramaturgií a programováním cca od poloviny 90. let a za uplynulých dvacet let spolupracovala se stovkami hudebníků. Talentem a muzikálností mezi nimi jednoznačně vyniká jihoafrická zpěvačka Melanie Scholtz, jejíž pódiové i studiové výkony ji dnes řadí k absolutní světové špičce, reprezentované především představitelkami americké, konkrétně newyorské jazzové scény. Její zpěv je technicky dokonalý a výrazově ojedinělý a dokáže přitáhnout k jazzu jako žánru dokonce nové publikum, což je mimo jiné též můj dlouhodobý záměr – prezentovat prostřednictvím jejího hlasu krásy a přednosti jazzu. Bonusem navíc je její jihoafrický původ a propojení jazzu s africkou lidovou a etnickou hudbou, které její koncerty ozvláštňuje a zároveň činí nezapomenutelnými.

Ing. Jiří Švéda, agentura Art Brno

Vstupenky bude možné zakoupit přímo v Krčmě, kde si můžete zarezervovat i místa u stolu.