HANKŮV DŮM

Městské kulturní zařízení Dvůr Králové nad Labem

poster

ORCHESTR JEŽKOVY STOPY A MILOŇ ČEPELKA

30. ročník festivalu Dny R. A. Dvorského

Nový koncertní program orchestru Ježkovy stopy, kterým diváky provede pan Miloň Čepelka.
 
Miloň Čepelka, jedinečný všeumělec, se společně s Orchestrem Ježkovy stopy představí v komponovaném večeru plném dobových melodií (nejen filmových) od autorů, kteří kráčeli ve stopách Jaroslava Ježka. Nejedná se tak o večer melodií Osvobozeného divadla s texty pánů Voskovce a Wericha, ale zaměříme se na jejich souputníky, jmenovitě pány Traxlera, Běhounka, Nováčka, Petra a další. O nich se posluchači dozví mnoho neznámého a užijí si dobovou atmosféru naší swingové hudby 30. a 40. let. Večerem provází Miloň Čepelka a Radek Žitný.
 
 
Orchestr Ježkovy stopy je přední český swingový orchestr, který navazuje na odkaz Osvobozeného divadla a jeho tří hlavních představitelů – Ježka, Voskovce a Wericha. Skládá se z absolventů konzervatoří a hudebních akademií, kteří svým nadšením a kvalitním zpracováním originálních aranžmá československých písní z let třicátých a čtyřicátých vzdávají hold našim prvním swingařům.
 
S Orchestrem Ježkovy stopy za dobu jeho působení spolupracovali například Jitka Molavcová, Miloň Čepelka, Vojtěch Havelka, Viktor Dyk, Jan Smigmator, Michal Horák nebo Veronika Lálová. Mezi jeho časté hosty patří několikanásobný mistr Evropy a druhý vicemistr světa ve stepu – Marek Chytra, jehož vystoupení s Orchestrem Ježkovy stopy lze na přání pořadatele zajistit.
 
Orchestr Ježkovy stopy nabízí koncerty československé populární hudby 30. a 40. let 20. století, na kterých zazní i známé písně jako Život je jen náhoda, Svítá či Slunečnice (v interpretaci naší zpěvačky Lenky Švestkové), nebo třeba Pra-pra-prabába mé prabáby, Vousatý svět či Jen pro ten dnešní den (v podání našeho zpěváka Jaroslava Diviše). Rovněž dokáže uspořádat swingové tančírny ve spolupráci se swingovými školami z vašeho kraje či s pražskými ZIG-ZAG tap&swing nebo Swing Busters. Rovněž nabízíme i školní výchovné koncerty.
V programu orchestru mají své místo též pamětníci, a to hlavně v cyklu pořadů v Žižkovském divadle Járy Cimrmana s názvem Večery u Werichů, do kterého přicházejí hosté, a vzpomínají na osobní zážitky s Janem Werichem, jeho rodinou a přáteli.
 
Všemi nabízenými programy provází náš konferenciér Radek Žitný – klarinetista a saxofonista, který je navíc autorem několika knih a rozhlasových pořadů o prvorepublikových hercích a herečkách (např. Obžalovaná Adina Mandlová či Čeněk Šlégl a další), jež jsou výsledkem jeho dlouhodobé seriózní badatelské činnosti.
 
Posluchači si tak z akcí Orchestru Ježkovy stopy odnesou nejen jedinečný hudební a vizuální zážitek, ale dozví se též mnoho zajímavostí o písních, jejich autorech a celé československé kultuře 30. a 40. let 20. století.